četvrtak, 26. siječnja 2017.

Nikol Marelja-Bošnjak


Kognitivna disfunkcija uzrokovana kemoterapijom – nepriznata nuspojava liječenja zloćudne bolesti

Autori znanstvenog članka o kojem ću dati svoj osvrt su: Duška Petranović, Gorazd Pilčić, Renata Dobrila-Dintinjana , Davor Petranović  i Paula Podolski.

Koncentrirajući se na liječenje zloćudne bolesti sve boljim i savršenijim metodama i sve većim i većim uspjehom kliničari su često prisiljeni prihvatiti i neke nuspojave citotoksičnih lijekova, radioterapije i drugih lijekova koje primjenjuju kako bi izliječili pacijente. Ponekad su te nuspojave zanemarive, no ponekad znaju biti vrlo teške, pa i životno ugrožavajuće.

Odlučila sam napisati ovaj blog zbog toga što je jedna od nedavno prepoznatih nuspojava u liječenju zloćudnih bolesti  kognitivno oštećenje nakon kemoterapije – PCCI   ili kognitivna disfunkcija inducirana kemoterapijom koju su pacijenti već godinama signalizirali, ali koja je tek nedavno dokazana. 

Uspjelo se dokazati da zaista postoje oštećenja kognitivnih i psihomotoričkih funkcija u vrlo širokom rasponu od nemogućnosti obavljanja određenih radnji do teških oštećenja nalik Alzheimerovoj bolesti, te se ovom problemu počinje pridavati sve veći značaj.

DIJAGNOSTIKA KOGNITIVNIH POREMEĆAJA
Kogniciju je vrlo teško definirati, a još teže izmjeriti. Pinel navodi da se kognicija može definirati kao mentalni procesi u podlozi rasuđivanja, odlučivanja, rješavanja problema, zamišljanja i drugih aspekata mišljenja. Ona je važan segment kvalitete života oboljelih od zloćudnih bolest.
Danas je u uporabi nekoliko metoda u svrhu mjerenja kognicije, a možemo ih podijeliti na:
1. neuropsihologijsko testiranje
2. slikovno prikazivanje
3. kronometrijska i druga mjerenja

VRSTE KOGNITIVNIH POREMEĆAJA
Oštećenja koja se opisuju u dosadašnjim studijama su gubitak pamćenja, orijentacije u prostoru, prepoznavanja predmeta, koordinacije pokreta, brzine i uspješnosti  rješavanja zadataka uz izrazitu zamorljivost i emocionalnu inkontinenciju. Pacijentima se savjetuje tzv. „vježbanje” mozga.


PREVENCIJA I LIJEČENJE KOGNITIVNIH POREMEĆAJA
Osnova prevencije i liječenja je prepoznavanje opsega kognitivnog poremećaja i u skladu s time planiranje aktivnosti. Pacijentima se predlaže sljedeće: napraviti „vanjsku memoriju” (sastavljanje „dnevnih planera”, podsjetnici, poruke), pridržavati se unaprijed napravljenog rasporeda aktivnosti, izbjegavati istodobno rješavanje nekoliko problema, fokusirati se na jedan zadatak, „vježbati mozak”. Potrebno je omogućiti pacijentu dovoljno sna i odmora, tjelesnu aktivnost i vježbanje, uključivanje u prehranu više povrća i svakako treba preporučiti pacijentu zatražiti i prihvatiti podršku obitelji i prijatelja.

ZAKLJUČAK
Pacijenti oboljeli od zloćudne bolesti imaju smanjenu kvalitetu života . U trenutku planiranja i primjene neizbježne kemoterapije vrlo je važno pomišljati i na neželjene nuspojave kojima ovakvo liječenje može biti popraćeno, među ostalima i oštećenje kognitivnih funkcija. Potrebno je priznati ih kao nuspojavu kemoterapijskog liječenja  i spriječiti razvoj teških i dugotrajnih poremećaja kognicije.

Smatram da je svakoj osobi koja oboli od zloćudne bolesti jedina želja da ozdravi i da će učiniti sve kako bi ishod bio što uspješniji, no savjetujem svima da se prije same odluke odlaska na kemoterapiju i razna liječenja posavjetuju sa svojim liječnicima te tako budu upućeni u sve moguće nuspojave.

Smatrate li da bi se o ovoj temi trebalo više pričati u medijima i zašto? Imate li kakva iskustva vezana za ovu temu? Mislite li da se često prikrivaju posljedice, a nama se predstavljaju samo dobre strane?

Više o ovoj temi možete pronaći na web stranici: http://hrcak.srce.hr/index.php?show=clanak&id_clanak_jezik=212487



42 komentara:

  1. Definitvino bi se trebalo imati vise saznanja o kemoterapiji kako o pozitivnim ucincima tako I o negativnim. Cinjenica je dq je kemoterapija u vecini slucajeva nuzna za spas ljudskog zivota, ali smatram da se nebi trebala nametati kao jedino rjesenje kako neki cine vec bi se trebalo ponuditi I moguca alternativna rjesenja.

    OdgovoriIzbriši
    Odgovori
    1. Upravo tako, svima se nudi bez saznanja o njenim posljedicama.

      Izbriši
    2. Mislim da je važno napomenuti da su alternativna rješenja i dalje samo alternativna, jer da su medicinski ispravna ne bi bila alternativna. Što ne znači da ih se ne bi trebalo uzeti u obzir. Što se tiče uzimanja kemoterapije kao jedino rješenje, mislim da je zasad to s razlogom tako, za sve ostalo se ne može reći da ubija stanice raka. Problem dolazi onog trenutka kada kemoterapija ubija i covjekove zdrave stanice. Mislim da je najbolja "alternativa" za sve, pa tako i zloćudnu bolest hrana.

      "Neka hrana bude tvoj lijek, a lijek neka bude tvoja hrana." Hipokrat

      Izbriši
    3. uuu sviđa mi se :)
      Hvala Laura na komentaru

      Izbriši
  2. Iz osobnog iskustva znam da kada doktor predloži kemoterapiju ujedno i kaže negativne posljedice. Naravno vjerujem da to ovisi od doktora do doktora. Ali opće je poznato da kemoterapija ima negativne učinke, ali isto tako znamo koliko ona ustvari pomaže. Ne možemo previše govoriti protiv kemoterapije dok se ne nađe bolji lijek za zloćudne bolesti.

    OdgovoriIzbriši
    Odgovori
    1. Naravno, no ovdje pokušavamo naglasiti koliko je bitno da se izlože sve pozitivne i negativne stvari kemoterapije.
      Slažem se da je ona trenutno jedan od najčešćih načina koji ljudi odabiru.

      Izbriši
  3. Smatram da bi svi trebali imati više saznanja o kemoterapiji i njezinom učinku. Smatram da bi svi željeli prikriti posljedice te zločudne bolesti ujedno i da zaboravi te kako daljna postignuća te osobe nebi bila građena samo na empatiji već i na stvarnom trudu.

    OdgovoriIzbriši
  4. Moram priznati da do sada nisam imala prilike puno čuti o štetnim utjecajima kemoterapije na kognitivni razvoj jer se uglavnom priča samo o njezinoj pozitivnoj strani, tj. liječenju tumora pa makar i u malim postotcima. Poznato je da nosi mnoge nuspojave koje mogu imati i trajne posljedice, ali ljudi sami imaju priliku birati žele li pristati na nju ili ne. Bolestan čovijek ima samo jednu želju, ozdravti.

    OdgovoriIzbriši
  5. U nekoliko navrata čula sam o štetnosti kemoterapije zbog toga što sam u bližoj rodbini imala slučaj, međutim moram priznati da mi je zaista teško razmišljati o tome kad se prisjetim kako se osjećaju ljudi koji prolaze kroz to. Nažalost, sve je više takvih slučajeva, nekima pomogne, nekima odmogne. Iako su u većoj mjeri izražene pozitivne strane, smatram kako je više onih negativnih, te se iskreno nadam kako će se jednog dana pronaći pravi lijek te kako osobe, koje se bore sa tom zločudnom bolesti, neće morati prolaziti kroz sve što ista donosi.

    OdgovoriIzbriši
    Odgovori
    1. Nadam se čim prije kako bi se smanjila ta silna tuga.

      Izbriši
  6. Teska tema 😞 ali o takvim stvarima doista treba razmisljati jer sve vise ljudi obolijeva od zlocudnih bolesti, nadam se jedino da ce znanost utoliko napredovati da pronađe lijek za olaksanje takvih bolesti i izljecenje u potpunosti

    OdgovoriIzbriši
    Odgovori
    1. Znamo da se na tome radi tako da se iskreno nadam da će se čim prije to i omogućiti.

      Izbriši
  7. Nevezano uz samu temu, ja smatram da negdje postoji lijek za zloćudne bolesti, no ono se ne želi otkriti jer se više novaca okreće u kemoterapijama, nego u samom lijeku. Nažalost, svijet funkcionira na takav način.
    Često nismo dovoljno informirani o samim postupcima liječenja, te bi se definitivno više o tome trebalo pričati u medijima.

    OdgovoriIzbriši
    Odgovori
    1. Na žalost tako je :(
      Voljela bih da se promijeni takav način razmišljanja.

      Izbriši
  8. Slazem se sa time da je danas tesko doci do svih informacija vezanih za lijecenje i cesto puta nam se presute moguce posljedice, no isto tako znam da je oboljelom covjeku jedina zelja da ozdravi i da ce poduzeti sve mjere kako bi pokusao to ostvariti.

    OdgovoriIzbriši
  9. Mislim da bi se definitivno o ovoj temi trebalo više razgovarati i da bi ljudi prije uzimanja kemoterapije trebali biti u potpunosti upućeni što ona nosi sa sobom, odnosno njene pozitivne, ali i negativne strane. Ljudi su zapravo slijepi i ulaze u to kao u jedino rješenje.

    OdgovoriIzbriši
    Odgovori
    1. Hvala na komentaru, nadam se da će se promjeniti današnja slika o svemu tome.

      Izbriši
  10. Jako teška tema, čestitam kolegice na hrabrosti. Osobno nisam previše upućena i nemam neka znanja. Ali smatram da se ljude definitivno treba uputiti u sve aspekte. Važno je znati sve o tome prije nego se u to uđe.

    OdgovoriIzbriši
    Odgovori
    1. Hvala kolegice, smatrala sam da će vas zaitrigirati.

      Izbriši
  11. Izuzetno zahtjevna tema. Nazalost, bolestan čovjek često nema izbora te ni ne gleda toliko na posljedice vec kako spasiti vlastiti zivot.

    OdgovoriIzbriši
    Odgovori
    1. Hvala kolegice, na žalost tako je no nadamo se da će se to u skorije vrijeme promjeniti.

      Izbriši
  12. Naravno da je važno znati što više informacija o tipu liječenja koje osoba uzima. Smatram da bi se o ovoj temi svakako trebalo puno pričati kao i o svim temama vezanim uz zdravlje čovjeka !

    OdgovoriIzbriši
    Odgovori
    1. Drago mi je da nas ima puno koji dijelimo isto mišljenje.

      Izbriši
  13. Bitno je znati i pozitivne i negativne posljedice. Nažalost, vidjela sam štetan utjecaj kemoterapije. Čovjek samo želi ozdravit bez obzira na posljedice

    OdgovoriIzbriši
    Odgovori
    1. Žao mi je što si imala iskustva sa time, ali ovo je samo još jedan od dokaza da se treba o tome više informirati ljude.

      Izbriši
  14. Na svu sreću,nemam iskustva s ovom temom,ali smatram da bi trebala biti više zastupljena u medijima jer mi se čini da je, nažalost, pojava zloćudnih bolesti sve češća. Mislim da bi se preventivno trebali informirati svi, jer ljudi u panici i želji za oporavkom često previde moguće negativne posljedice ili alternativne metode liječenja.Znam da su liječnici obvezni upozoriti na dokazane moguće negativne efekte. Također se ne tretiraju sve zloćudne bolesti na isti način,tako da se kemoterapija predlaže onda kada stručnjak procijeni da bi mogla pomoći. Ipak, zanimljivo je kako se za mnoge negativne utjecaje sazna tek naknadno ili one nisu dokazane s dovoljnom sigurnošću. Zato, po mom mišljenju,češće dolazi do prešućivanja negativnih utjecaja (poput ovoga u tekstu) iz neznanja, nego iz loše namjere.

    OdgovoriIzbriši
    Odgovori
    1. Istaknula bih ovu tvoju rečenicu: zanimljivo je kako se za mnoge negativne utjecaje sazna tek naknadno ili one nisu dokazane s dovoljnom sigurnošću.

      Izbriši
  15. Smatram da bi se definitivno trebalo više pričati o ovoj temi i zahvaljujem tebi jer si me više informirala o istoj.

    OdgovoriIzbriši
    Odgovori
    1. Hvala tebi na komentaru i drago mi je da sam te zainteresirala.

      Izbriši
  16. Moram priznati da do sada nisam baš bila informirana o ovoj temi jer se u javnosti ne govori često o tome, a i kada se govori spominju se samo pozitivne posljedice kemoterapije. Nažlost kad dolazi do potrebe korištenja kemoterapije ljudi često ne razmišljaju mnogo jer im je jedini cilj prebroditi bolest.
    Pohvale za veoma zanimljiv izbor teme i nadam se da će svi čitatelji naučiti nešto novo o ovoj životno važnoj temi.

    OdgovoriIzbriši
    Odgovori
    1. Hvala na komentaru. Drago mi je da moju temu smatraš zanimljivom i da te je zainteresirala.

      Izbriši
  17. Nažalost čini mi se kako danas sve više ljudi boluje od nekog oblika raka. Mislim da kemoterapije uglavnom pomažu ljudima i da trebaju pokušati pomoći si na bilo koji način. Trebalo bi više pričati o ovoj temi i probuditi svijest ljudi o ovom obliku bolesti.
    Izabrala si jako zanimljivu temu i drago mi je što vidiš značaj u širenju svijesti vezano za rak i kemoterapiju.

    OdgovoriIzbriši
    Odgovori
    1. Od nekud treba početi :/
      Nadam se da ćemo uskoro u medijima početi slušati i o ovoj tužnoj temi.

      Izbriši
  18. U potpunosti se slazem da treba vise razgovarati o ovoj temi. Za ocekivati je da ce kemoterapija imati ucinke na ljudski organizam, kako pozitivne pa tako i negativne.
    Vazno je informirati se o svim mogucim nuspojavama, a na lijecnicima i znanstvenicima je nastojati razjasniti ljudima o cemu se radi. Rak je nazalost postao svakodnevna pojava i drago mi je vidjeti kada se ljudi trude siriti svijest o ovoj zlocudnoj bolesti.

    OdgovoriIzbriši
    Odgovori
    1. Hvala ti na komentaru, nadam se da ćemo svi učestvovati u tome :)

      Izbriši
  19. Kolegice izabrali ste odličnu temu. O tome bi se trebalo više pričati u javnosti jer maligne bolesti više nisu rijetke kao nekad. U današnje vrijeme skoro svaka osoba poznaje nekog tko boluje ili je bolovao o maligne bolesti. To postaje naša svakodnevnica o kojoj definitivno trebamo više znati.

    OdgovoriIzbriši
    Odgovori
    1. Na žalost je tako. Nadam se da nećemo stati na ovom blogu i da ćemo i dalje, kako pismeno, tako i usmeno širiti ove informacije.

      Izbriši
  20. O ovoj se temi treba više pričati u medijima, dok kemoterapija ima svoje svrhe učestalo mogu biti i negativne nuspojave koje uzrokuju tešku fizičku bolest. Tu spada mučnina, slabost, vrtoglavica itd.

    OdgovoriIzbriši